Atlétika
Szabó Beatrix

MTK legendárium | 348. rész

Publikálva: 2024.10.21 Frissítve: 2024.10.13 MTK Budapest

Az MTK-alapító Szekrényessy Kálmán élete. A megtalált boldogság.

Végül nem jött létre házasság Szekrényessy sógornője és a német színjátszás fejedelme között. Míg Kainz József a felbontott eljegyzést követően csak sokára nősült meg (Sarah Hutzler amerikai írónőt vezetve oltár elé) addig Ramazetter Jolán gyors frigyre lépett kitartó udvarlójával a francia főnemesi származású Louis Stael-Dergy márkival, kinek (már 1885-ben) Párizsban fiúgyermeket szült, ki atyja után a Louis Stael-Dergy nevet nyerte. Előkelő családjának elvárásai szerint kitűnő neveltetésben részesült s utóbb a párizsi Műegyetem hallgatója lett.

Mikor a szülei elhaltak” félbehagyva tanulmányait, és végleg nagybátyjához, Szekrényessy Kálmánhoz költözött Budapestre, hol jól jövedelmező tisztviselői állásba került.

Származásából fakadó előkelő életvitelét szegényebb viszonyai között sem tudta megtagadni s nem egy esetben jutott pénzügyi zavarba: „Havonként elég szép pénzt keresett, de mert elegánsan szeretett élni és főúri módon ruházkodott, kevésnek bizonyult a jövedelem.” „Elegáns és úri passziói miatt anyagi gondok bántották.” „Megkeresett havonkint vagy 400 koronát, de ez nem volt elég neki. Nem lumpolt, nem kártyázott, és mégis kevés volt ez az összeg, mert igazi francia volt, még pedig a finomabb fajtából. Elegánsan öltözködött és általában „grandseigneuri” [nagyúri] allűrjeinek hódolt. Akik megismerkedtek vele, egy ideálisan finom francia embert láttak benne. Elegáns és úri passziói miatt anyagi gondok bántották.”                         

Szekrényessy Kálmán unokaöccse nem csupán első emeleti lakásán tartott nyelvórákat, vagyis „nyelvtudományában való inteligenciáját” nem csupán magánúton érvényesítette, hanem „rendes tanára volt a Berlitz iskolának” is. A világlátott, művelt „finom francia” ahogy a pestiek látták Ramazetter Jolán fiát, nem számított rossz partinak, még annak ellenére sem, hogy akinek épp udvarolt, elérhetetlen volt számára. Halálesetének leghitelesebb beszámolója a következő: „A szerelem halottja. Szombat reggel szíven lőtte magát Lipót körúti lakásán a Magyar Bank egyik szimpatikus fiatal tisztviselője, a 26 éves Derjy Lajos. Olasz-francia levelező volt a banknál, szorgalmas, pontos embernek ismerték és öngyilkosságának hírét mély megdöbbenéssel és igazi részvéttel fogadták hivatalnok társai és föllebbvalói. Derjy halálának oka – amint ezt hozzátartozói állítják – a reménytelen szerelem. Egy jó családból való vagyonos leánynak udvarolt évek óta, de a leány szülei hallani sem akartak a fiatalok egybekeléséről.


E visszautasítás miatt teljesen magába vonult életet élt az utóbbi időben Derjy, aki különben sem volt társaságba járó ember. Teljesen a könyveknek élt, bújta a tudományos munkákat és mindennapos vendége volt az operának, ahol áhítatos lelkesedéssel gyönyörködött a komolyzenei alkotásokban. Úgy látszik, bármit is igyekezett feledni, szerelme erősebb volt nála s a halálba kergette. Derjy kitűnő nevelésben részesült, előkelő külföldi tanintézetekben. A mérnöki pályára készült a párizsi műegyetemen, amikor nagynénje férje [Szekrényessy Kálmán] aki neveltetéséről gondoskodott, egy vasúti szerencsétlenségnél nyomorékká lett és elveszítette nagyjövedelmű biztos állását. Ekkor lépett a hivatalnoki pályára, mellékesen azonban francia és olasz leckeadással is foglalkozott s e réven Elek Pál vezérigazgató is többször meghívta őt családja körébe.

Öngyilkossága előtti napon az Operában volt. Előadás után mindjárt hazament Lipót körút 10. szám alatt levő lakására és miután a szobaleány már aludt, egy cédulát akasztott ki szobája ajtajára azzal a figyelmeztetéssel, hogy költsék fel korán, mert dolga van. A szobaleány hét óra tájt kopogtatott ajtaján. Derjy azonnal fölkelt. Pár perc múlva revolver dörrenés hallatszott a szobájából. Mire a mentők a Rókusba értek vele, már meghalt.
 Szekrényessy Kálmán unokaöccsének halála az anyakönyvi bejegyzések szerint 1911. október 14-én reggel 9 órakor következett be, mely arra enged következtetni, hogy a „mellkas lőtt sebe” két óra múltán vált végzetessé. A hivatalos bejegyzés szerint nem csupán nyelvtanárként, de újságíróként is működött Budapesten, melyen, ha figyelembe vesszük Szekrényessy mentorkodását, semmi meglepő nincsen.

Minden bizonnyal, mint francia és olasz „nyelvmester” ismerte meg szerelmét, egy „szabadalmi bíró” leányát. Öngyilkossága előtti este „három levelet írt. Az ideáljának, Lovas Sándornak és háziasszonyának Farkas Vilmosnénak.
Egyébiránt Stael-Dergy Lajos (ahogy a családban nevezték: Lulu) már tizenöt esztendősen, 1902-1904-között bizonyosan Szekrényessy Kálmán rákospalotai házában élt. Neveltetésének költségeihez pedig a neves rokon Türr István havi apanázs révén járult hozzá, melyet hol a feleség, hol pedig Szekrényessy Kálmán vett fel:

Elösmervény! Negyven koronát Türr István altábornagy úr rendeletére Gerster konzul úrtól ma fölvettem. Budapest, 1902. augusztus 14-ikén, Szekrényessy Kálmán hírlapszerkesztő.

Az MTK-alapító sógora (Ramazetter Károly nyomdatulajdonos hatodik, legkisebb gyermeke) ki hármas nevében a gazdag és híres sümegi rokon nagybácsi Vince nevét is viselt, de kizárólagosan a Kálmánt használta, ugyancsak szomorú pályát futott be. Mint afféle érzékeny, művészlélek huszonegy esztendős korában nem tudta feldolgozni szerelmi életének bizonyos konfliktusait és ezért önkezével vetett véget életének, melyről a helyi pécsi lap – merő tapintatból – csak homályos részleteket közölt:

Ramazetter Kálmán huszonegy éves ifjú, tegnap délelőtt 10 órakor revolver lövés által véget vetett életének. E szerencsétlen tettre meggondolatlan szerelmi viszonya ragadta. Lapunk kiadóját ért ezen súlyos csapást, az atya fájdalma iránti részvét és tiszteletből csak röviden említjük meg. Legyen béke a szerencsétlen fiatal ember porain.

A család mindössze, mint „váratlanul történt” halálesetről tett említést. A megszomorodott szívű cégtulajdonosra tekintettel a nyomda is bocsájtott ki parté cédulát: „A Ramazetter-féle könyvnyomda személyzete is adott ki gyászjelentést.” A „meggondolatlan szerelmi viszony” részleteiről semmi közelebbit nem árulnak el a helyi lapok, de még a fővárosiak sem, melyek mindössze a puszta történés kommentálására szorítkoztak: „Pécsett a 21 éves Ramazetter Kálmán, az ismert nyomdatulajdonos fia, boldogtalan szerelem miatt agyonlőtte magát.

Még ismerősi köre sem árult el többet az esetről. Ilyen módon tehát elmondható, hogy az MTK-alapító Szekrényessy (felesége révén való) rokonai meglehetősen szomorú véget értek…

Kövess minket
MTK Hírlevél

Ne maradjon le egy eseményről sem!
Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Csatlakozz RSS csatornáinkhoz és értesülj azonnal a legújabb hírekről, érdekességekről egy gombnyomásra!